پزشکییافته‌های جدید

سرطان تخمدان: درمان‌ها و تحقیقات جدید

سه نوع سرطان — سرطان اپیتلیال تخمدان، سرطان لوله فالوپ و سرطان اولیه صفاق — به طور معمول سرطان تخمدان نامیده می‌شوند. این سرطان‌ها از نوع مشابهی از بافت منشأ می‌گیرند و به صورت مشابهی درمان می‌شوند.

“تخمدان‌ها و لوله‌های فالوپ آن‌قدر از نظر آناتومیکی به هم نزدیک هستند که گاهی نمی‌توانیم تشخیص دهیم که سرطان از تخمدان یا از لوله فالوپ آغاز شده است,” می‌گوید دکتر س. جان وروها، انکولوژیست و رئیس گروه بیماری‌های سرطان زنان در مرکز جامع سرطان کلینیک مایو. “وقتی بیماران را با سرطان اولیه صفاق تشخیص می‌دهیم، توضیح می‌دهم که زیر میکروسکوپ و در الگوی گسترش در بدن، مانند سرطان تخمدان به نظر می‌رسد حتی اگر تخمدان‌ها درگیر نباشند.”

سرطان اولیه صفاق در صفاق، بافتی که حفره شکمی و اعضای درون آن را می‌پوشاند، تشکیل می‌شود. سرطان لوله فالوپ در بافتی که داخل لوله‌ها را می‌پوشاند، جایی که تخمک‌ها از تخمدان‌ها به رحم منتقل می‌شوند، تشکیل می‌شود.

حدود ۸۵٪ تا ۹۰٪ از سرطان‌های تخمدان، سرطان‌های اپیتلیال تخمدان هستند، که به عنوان کارسینوم‌های اپیتلیال تخمدان نیز شناخته می‌شوند و در بافتی که خارج از تخمدان‌ها را می‌پوشاند، تشکیل می‌شوند.

دکتر وروها می‌گوید درمان‌های جدید به افراد بیشتری کمک می‌کنند تا از انواع سرطان تخمدان جان سالم به در ببرند و محققان در حال بررسی روش‌های درمانی و غربالگری جدید در کارآزمایی‌های بالینی هستند. اگر شما مبتلا به سرطان تخمدان تشخیص داده شده‌اید، او می‌خواهد بدانید که امید وجود دارد. در اینجا به دلایل آن اشاره می‌شود:

درمان‌های هدفمند جدید در حال بهبود زنده‌مانی بیماران هستند.

جراحی و شیمی‌درمانی دیگر تنها گزینه‌های درمان سرطان تخمدان نیستند. درمان‌های هدفمند از داروهایی برای هدف‌گیری و حمله به سلول‌های سرطانی استفاده می‌کنند. این درمان‌ها شامل آنتی‌بادی‌های مونوکلونال و مهارکننده‌های پلی (ADP-ribose) پلیمراز یا PARP می‌باشند.

۸ مه روز جهانی سرطان تخمدان است

آنتی‌بادی‌های مونوکلونال

آنتی‌بادی‌های مونوکلونال، مولکول‌هایی هستند که در آزمایشگاه طراحی شده‌اند تا به پروتئین‌های خاصی که با سلول‌های سرطانی مرتبط هستند، متصل شوند و با آنها ارتباط برقرار کنند. بوواسیزوماب یک آنتی‌بادی مونوکلونال است که با شیمی‌درمانی همراه استفاده می‌شود تا با جلوگیری از رشد عروق خونی جدید که تومورها برای رشد به آنها نیاز دارند، بازگشت سرطان تخمدان را درمان کند.

محققان در حال ترکیب بوواسیزوماب با داروهای جدید برای بهبود نتایج هستند. یک مثال از این کار، یک آنتی‌بادی مونوکلونال است که به تازگی توسط اداره غذا و دارو (FDA) تأیید شده و با نام میروتوکسیماب سوراوتانزین برای افرادی با بازگشت سرطان تخمدان است. این دارو زمانی استفاده می‌شود که سرطان فرد پیش‌تر حداقل با یک درمان سیستمی به منظور هدف‌گیری یک پروتئین به نام گیرنده فولات آلفا، درمان شده است.

دکتر وروها می‌گوید: “سرطان‌های تخمدان چندین گیرنده فولات دارند. بیشتر سلول‌های نرمال این گیرنده‌ها را ندارند.” “این دارو یک آنتی‌بادی است که شیمی‌درمانی به آن چسبیده است. این را مانند یک موشک هدایت شده در سراسر بدن تصور کنید که به سلول‌ها با گیرنده‌های فولات چسبیده است. در بیمارانی که سرطان تخمدانشان دوباره ظاهر شده و تومورهایشان دارای گیرنده‌های فولات زیادی هستند، میروتوکسیماب سوراوتانزین می‌تواند تومورها را بهبود بخشد، بهتر از هر درمان دیگری. نرخ پاسخ تقریباً دو برابر آنچه که با هر درمان دیگری مشاهده می‌شود است.”

مهارکننده‌های پلی (ADP-ribose) پلیمراز یا PARP.

مهارکننده‌های پلی (ADP-ribose) پلیمراز یا PARP، داروهایی هستند که تعمیر DNA را مسدود می‌کنند و می‌توانند باعث مرگ سلول‌های سرطانی شوند. اولاپاریب نمونه‌ای از مهارکننده‌های PARP است که برای پیشگیری از بازگشت سرطان در افرادی با سرطان تخمدان استفاده می‌شود که تومورهایشان دارای جهش‌های ژن BRCA1 یا BRCA2 هستند. تحقیقات نشان داده است که اولاپاریب می‌تواند به طور قابل توجهی بقا بدون بازگشت را در افراد با این تشخیص بهبود بخشد. “این یک درمان خط اول است، به این معنا که این بخشی از رژیم درمانی اولیه است که بیماران آن را دریافت می‌کنند هنگامی که تازه تشخیص داده شده‌اند.”

واکسن‌ها ممکن است روزی برای مبارزه با سرطان تخمدان استفاده شوند.

متیو بلوک، دکترای پزشکی، پژوهشگر پزشکی انکولوژی در مایو کلینیک و کیت ناتسون، دکترای فلسفه، پژوهشگر مایو کلینیک، در حال توسعه یک واکسن برای جلوگیری از بازگشت تومورهای سرطان تخمدان در افراد مبتلا به سرطان تخمدان پیشرفته هستند که پس از جراحی و شیمی درمانی بازگشت داده شده‌اند.

سلول‌های سفید خون از یک نمونه خون جدا می‌شوند و تبدیل به سلول‌های دندریتیک می‌شوند – سلول‌های ایمنی که پاسخ‌های ایمنی را تقویت می‌کنند. این سلول‌ها به شکل واکسن به بیمار برگردانده می‌شوند تا سیستم ایمنی را به فعالیت بیاورند و با سلول‌های سرطانی مبارزه کنند.

این واکسن به همراه یک داروی ایمنی‌زایی به نام پمبرولیزوماب به بیمار داده می‌شود تا تومورهایی که به سلول‌های دندریتیک پاسخ نمی‌دهند را شناسایی و از بین ببرد.

“پمبرولیزوماب در دسته‌ی داروهایی به نام مهارکننده‌های نقطه‌های چکیک ایمنی است”، می‌گوید دکتر وروها. “این دارو برای انتشار ترمزهای سیستم ایمنی طراحی شده است تا به آن اجازه دهد کاری را که به طور طبیعی می‌خواهد انجام دهد: اشیاءی را که دوست ندارد بکشد. امید این است که واکسن همراه با داروی ایمنی‌زایی، بسیاری از سرطان تخمدان را نابود کند. این تحقیقات هیجان‌انگیز است.”

یک آزمون اسکرینینگ ممکن است در آینده نزدیک موجود شود.

هیچ آزمون اسکرینینگ برای سرطان تخمدان وجود ندارد، اما جیمی بکم-گامز، دکترای جراحی زنان و زایمانی در مایو کلینیک، امیدوار است که این موضوع تغییر کند. او و تیم تحقیقاتی‌اش کشف کردند که نشانگرهای DNA متیله‌شده می‌توانند برای شناسایی سرطان رحم از طریق مایعات واژنی که با تمپون جمع‌آوری می‌شود، استفاده شود. در نهایت، این علم ممکن است به سرطان تخمدان هم گسترش یابد.

متیلاسیون یک مکانیزم است که سلول‌ها برای کنترل بیان ژن استفاده می‌کنند – فرآیندی که یک ژن در یک سلول فعال شده و RNA و پروتئین‌ها را تولید می‌کند. زمانی که یک منطقه خاص از DNA یک ژن متیله می‌شود، ژن خاموش می‌شود یا ساکت می‌شود، که نشان می‌دهد که یک ژن یک فراکتور سرکوب‌کننده تومور است. ساکت شدن ژن‌های فراکتور سرکوب‌کننده تومور معمولاً یک مرحله اولیه در توسعه سرطان است و ممکن است به سرطان اشاره کند.

دکتر بکم-گامز و همکارانش یک پانل از نشانگرهای DNA متیله‌شده توسعه دادند که می‌توانستند بین سرطان رحم و بافت غیرسرطانی در مایعات واژنی تفکیک شوند. با توجه به این تحقیق، او امیدوار است که یک آزمون اسکرینینگ قابل تحمل و بر پایه تمپون برای خانه‌ها برای سرطان‌های رحم، تخمدان و سرویکس، و همچنین HPV با خطر بالا توسعه دهد.

“این امر هیجان‌انگیز است چرا که این نوع آزمون اسکرینینگ توسط افرادی که در مناطق روستایی زندگی می‌کنند، قابل استفاده است”، می‌گوید دکتر وروها. “اگر موفق باشد، می‌تواند به پرستاران کمک کند تا سرطان‌های تخمدان و دیگر سرطان‌های زنانه را زودتر، زمانی که قابل درمان هستند، در افرادی که در تمام جوامعی که خدمت می‌کنیم زندگی می‌کنند، شناسایی کنند.”

یک جراح و دکتری متخصص در زمینه سرطان زنان و آزمایشات بالینی می‌توانند به شما کمک کنند تا بهترین درمان ممکن را دریافت کنید.

اگر به تشخیص سرطان تخمدان مبتلا شده‌اید، دکتر وروها توصیه می‌کند که وقتی با یک جراح زنان متخصص در زمینه سرطان ملاقات کنید. “یک جراح زنان متخصص در زمینه سرطان به روز درباره توصیه‌های درمان فعلی و مدیریت عوارض است. این مهم است”، او می‌گوید. “با این حال، هر پزشک تخصصی در زمینه پزشکی همچنان می‌تواند اقدامات طراحی شده را اجرا کند.”

دکتر وروها همچنین به بیماران تازه تشخیص داده شده توصیه می‌کند که از تیم مراقبتی خود بپرسند که آیا واجد شرایط مصرف مهارکننده‌های PARP، میروتوکسیماب یا آزمایشات بالینی هستند. “مهارکننده‌های PARP و میروتوکسیماب درمان‌های جدیدی هستند که می‌توانند بر نتیجه کلی درمان شما تأثیر بگذارند. همیشه در مورد آزمایشات بالینی سوال کنید زیرا وقتی سرطان تخمدان دوباره ظاهر می‌شود، هیچ درمانی خوب نیست که ما را از جستجوی چیزی بهتر متوقف کند”، او می‌گوید. “اما امید واقعی وجود دارد که اگر سرطان شما برگشت، ما چیزی بهتر از آنچه امروز داریم، خواهیم داشت.”

این مقاله ابتدا در وبلاگ مرکز جامع سرطان مایو منتشر شده است.

منبع
mayoclinic
مشاهده بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا