پزشکییافته‌های جدید

فراتر از کاهش وزن: جراحی چاقی میتواند خطر سرطان را کاهش دهد

وقتی به چاقی فکر می‌کنید، ممکن است آن را با سرطان ارتباط ندهید. با این حال، محققان مدت‌هاست که به ارتباط بین برخی سرطان‌ها و وزن مشکوک هستند. از جمله این سرطان‌ها می‌توان به سرطان‌های آندومتر، تخمدان، روده بزرگ، کبد، پانکراس و سرطان‌های سینه بعد از یائسگی اشاره کرد که در مجموع به 15 تا 20 درصد از مرگ‌های ناشی از سرطان در ایالات متحده منجر می‌شوند.

خطر سرطان با چاقی افزایش می‌یابد

بیش از یک سوم از بزرگسالان در ایالات متحده دارای چاقی هستند و شاخص توده بدنی (BMI) آنها 30 یا بیشتر است. BMI معیاری برای اندازه‌گیری چربی بدن بر اساس وزن و قد است. تعداد افرادی که دچار چاقی شدید هستند، یعنی BMI آنها 40 یا بیشتر است، به طور قابل توجهی افزایش یافته است. طبق یک مطالعه در مجله پزشکی نیوانگلند، اگر BMI یک فرد حتی پنج واحد افزایش یابد، خطر ابتلا به سرطان او 10 درصد افزایش می‌یابد.

افرادی که دچار چاقی هستند دو برابر بیشتر از کسانی که وزن مطلوب دارند، احتمال ابتلا به سرطان دارند. به عنوان مثال، خطر ابتلا به سرطان آندومتر با BMI بیش از 40 هفت برابر افزایش می‌یابد.

خطر بیشتر سرطان به دلیل وزن اضافی بدن به صورت چربی به نظر می‌رسد. چاقی باعث افزایش سلول‌های چربی در بدن می‌شود. با افزایش تعداد این سلول‌های چربی، ترشح هورمون‌های بدن تغییر می‌کند. این تغییرات تمایل به افزایش هورمون‌های التهابی و استروژن دارند. این وضعیت التهابی مزمن می‌تواند منجر به آسیب در سلول‌ها و DNA آنها شود و خطر ابتلا به برخی انواع سرطان را افزایش دهد.

محققان در حال بررسی نقش چربی بدن در التهاب مزمن هستند. علاوه بر این، هورمون‌هایی مانند استروژن و مقاومت به انسولین می‌توانند به بیماری‌های مزمن متابولیکی مانند دیابت منجر شوند. تا سال 2050، مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌ها تخمین می‌زنند که 1 از 3 بزرگسالان به دیابت همراه با عوارض سلامتی مرتبط با آن مبتلا خواهند شد.

جراحی چاقی و کاهش ریسک سرطان

محققان اعتقاد دارند کاهش سلول‌های چربی التهابی می‌تواند ریسک سرطان را کاهش دهد، اما نیاز به تحقیقات بیشتری وجود دارد. هنوز هم نامعلوم است که تا چه حد ریسک سرطان با از دست دادن وزن غیرجراحی، که به آن کاهش وزن ارادی هم گفته می‌شود، برگردانده می‌شود.

اما برای هر کسی که با تغییرات در سبک زندگی وزن کم کرده است، چالش نگهداری وزن است. بدن دارای بسیاری از سیستم‌های نوروهورمونی پیچیده است که برای جلوگیری از گرسنگی طراحی شده‌اند، که باعث می‌شود نگهداری وزن دشوار باشد.

در حال حاضر، جراحی چاقی یا متابولیک بهترین درمان برای چاقی موجود است، حتی در مقایسه با داروها و درمان‌های گسترده زندگی. پس از جراحی، معمولاً افراد ۵۰ تا ۷۰٪ از وزن اضافی خود یا ۲۵ تا ۳۵٪ از وزن کل بدن خود را از دست می‌دهند، که اغلب برای سال‌ها حفظ می‌شود.

روند تحقیقات همچنان ادامه دارد

مطالعات گسترده‌ای برای بررسی ارتباط بین کاهش وزن از طریق جراحی باریاتریک و کاهش خطر سرطان انجام شده است.

در یک مقاله از سال 2019 در فصلنامه جراحی، بیش از ۲۲,۰۰۰ نفری که جراحی باریاتریک داشته‌اند با ۶۶,۰۰۰ نفری که نداشته‌اند مقایسه شدند. شرکت‌کنندگان مطالعه بر اساس جنسیت، سن، محل مطالعه، BMI و سایر عوامل تطبیق داده شدند. مدل‌های آماری برای بررسی شیوع سرطان تا ۱۰ سال پس از جراحی باریاتریک نسبت به شرکت‌کنندگان غیرجراحی استفاده شد.

آن‌هایی که جراحی باریاتریک داشته‌اند، در طول دوره پیگیری با ریسک ۳۳٪ کمتری برای ابتلا به هر نوع سرطان مقایسه با کسانی که جراحی باریاتریک نداشته‌اند مواجه بودند. نتایج قوی‌تری به دست آمد وقتی که نتیجه به سرطان‌های مرتبط با چاقی محدود شد.

مطالعه ای از سال 2022 در مجله جمعیت پزشکی آمریکا بر روی ۳۰,۰۰۰ نفر، همه با BMI بالاتر از ۳۵، صورت گرفت. شرکت‌کنندگان به دو گروه تقسیم شدند و بر اساس عواملی از جمله سن و جنس تطبیق داده شدند. یک گروه حاوی حدود ۵,۰۰۰ بیمار که جراحی باریاتریک داشته‌اند؛ و دیگری حاوی بیش از ۲۵,۰۰۰ بیمار که جراحی نداشته‌اند. مدت پیگیری میانگین حدوداً شش سال بود.

محققان همچنان به بررسی دلایل کاهش ریسک سرطان و دیابت به وسیله جراحی باریاتریک می‌پردازند و نیاز به انجام مطالعات بیشتر برای تأیید این نتایج وجود دارد. با این حال، برای بیمارانی که با چاقی مبارزه می‌کنند، امیدی به کاهش بیماری‌های متابولیکی مانند دیابت و احتمالاً ریسک سرطان از طریق جراحی باریاتریک وجود دارد.

اگر شما در نظر دارید جراحی باریاتریک انجام دهید، این شواهد جدید در مورد کارایی و مزایای آن ممکن است به شما در تصمیم‌گیری کمک کند. این یک موضوع دیگر است که می‌توانید با پزشک اولیه خود یا تیم جراحی باریاتریک مشورت کنید.

منبع
mayoclinichealthsystem
مشاهده بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا